close
تبلیغات در اینترنت
logo-samandehiپزشکی

RZHGBFT

پزشکی

banner
جستجوگر پیشرفته
:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 59
:: ارسال شده در: آرشیو کل , پزشکی ,

نویسنده
نویسنده : ali tavakkoli
تاریخ : [جمعه 13 شهريور 1394 ] [ 14:50]
تاریخ

:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 18
:: ارسال شده در: آرشیو کل , پزشکی ,

نویسنده
نویسنده : ali tavakkoli
تاریخ : [جمعه 13 شهريور 1394 ] [ 14:50]
تاریخ

:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 6
:: ارسال شده در: آرشیو کل , پزشکی ,

نویسنده
نویسنده : ali tavakkoli
تاریخ : [جمعه 13 شهريور 1394 ] [ 14:48]
تاریخ
 
مهم ترین کار موقع غرق شدن، حفظ خونسردی است، زیرا به محض اینکه کسی خود را ببازد و حالت شناوری اش را از دست بدهد، امکان غرق شدن بسیار زیاد می شود

 


دیگر این‌که در مناطق شناخته نشده شنا نکنید. شاید مشکلات دیگری را به دنبال داشته باشد یا ناگهان زیر پای شما خالی شود و عمق آب افزایش پیدا کند.


عواملی از جمله وضع ساحل، رژیم موج و جریان شکافنده، عدم آشنایی مناطق ساحلی در تلفات انسانی غرق شدن شناگران موثر است.


متاسفانه عوامل مذکور، سالانه سبب غرق شدن تعداد زیادی از شناگران و هموطنان عزیز در آب‌های ساحلی دریای خزر می‌شود.

 

هر چند در سال‌های اخیر دلیل اصلی مرگ شناگران دریای خزر به‌‌خوبی شناخته شده است، اما متأسفانه هر سال در فصل گرما، همان وقایع اسفناک سال قبل تکرار می‌شوند.


واقعیت این است که طرح‌های سالم‌سازی سواحل باید در رویکردی مطلوب‌تر اجرایی شود. ابتدایی‌ترین کاری که باید در طرح سالم‌سازی سواحل انجام شود، تعبیه ایستگاه‌های نجات غریق و نظارت و پایش مستمر سواحل و جلوگیری از شنای غیرمجاز و خطرناک است.


علیرضا خصوصی ، مدیر عامل جمعیت هلال‌احمر استان گیلان درباره وضعیت نظارت سواحل استان گیلان می‌گوید: 
«هنوز فصل گرما آغاز نشده است، اما وجود نیروها برای کنترل افراد در سواحل و ناجی‌ها به میزان کافی است. خوشبختانه اقدامات در هلال احمر استان گیلان، بدون هیچ کم و کاستی انجام می‌شود.»

 

مهدی ولی‌پور ، رئیس هلال‌احمر استان مازندران نیز درباره امنیت سواحل شمالی کشور می‌گوید: 
«هیات نجات غریق، وظیفه نجات را بر عهده دارد. تعداد شانزده پست امداد و نجات موقت بر عهده هلال‌احمر و نیروهای امدادی مستقر است که از ابتدای خرداد تا پایان تابستان فعالیت خود را آغازکرده‌اند.


برای شنا در مناطق مجاز هیچ مشکلی وجود ندارد و اگر اخبار گوناگونی درباره غرق‌شدگی به گوش می‌رسد، به دلیل شنا در مناطق غیرمجاز است.


در برخی نقاط دریا، جریانات شکافنده وجود دارد و افراد با شیرجه در آن نواحی، دچار صدمات می‌شوند. باید توجه داشت که اغلب مسافران از کم و کیف امنیت دریا آگاهی نداشته و به نکات ایمنی هم توجه نمی‌کنند.


در اغلب سواحل با نصب تابلوهای هشدار و پیام‌های نیروی انتظامی تذکرات و هشدارهایی به مردم داده شده است. در روزهای طوفانی، پرچم سیاه نمایش داده می‌شود و اغلب مسافران با بی‌توجهی به این هشدارها، دستگاه‌های خدمات‌رسانی را دچار مشکل می‌کنند.


رعایت اصول ایمنی در امر نجات غریق همچون رعایت اصول رانندگی موجب افزایش امنیت خود فرد می‌شود.


هم‌اکنون در نقاط مختلف سواحل، اعضای جوان کارشان توزیع نقشه و بروشور است تا بتوانند به مسافران خدمات ارائه دهند.»

 

علل و علائم غرق شدگی
معمولا علت بروز مرگ در موارد غرق شدگی، عدم ورود هوا به ریه‌ها می‌باشد.


غیر از ورود آب به ریه‌ها، اسپاسم گلو نیز از عوامل خطرساز است.


آبی که از طریق دهان فرد غرق شده بیرون می‌آید از درون معده وی خارج می‌گردد و تلاش در جهت خارج کردن با فشار این آب از معده، ممکن است باعث استنشاق و ورود محتویات معدی به ریه‌ها گردد.


ورود هر مقدار آب به داخل ریه‌ها می‌تواند سبب تحریک و تورم آنها شود و حتی اگر حال مصدوم خوب به نظر برسد باز هم ممکن است مجاری هوایی وی شروع به تورم کرده و چند ساعت بعد، اصطلاحا دچار غرق شدگی ثانویه گردد.


همچنین هر چه قدر آب سردتر باشد، برای غریق و نیز امدادگر خطرساز تر خواهد بود.


کبودی صورت به خصوص لب‌ها و گوش‌ها، رنگ پریدگی و سرد شدن پوست، توقف تنفس و ضربان قلب از مهم ترین علائم غرق شدگی است.

 

اقدامات لازم در غرق شدگی
حفظ تنفس فرد غرق شده به طور مناسب و کافی، گرم نگه داشتن او و ترتیب انتقال او به بیمارستان از اهداف درمانی است.


- سعی کنید بی‌خطرترین راه را برای نجات مصدوم انتخاب کنید. حتی‌المقدور خودتان درون آب نروید و به طرق دیگر مثلا توسط یک تکه چوب، یک شاخه درخت یا به کمک دست‌های خود او را گرفته و بیرون بکشید.


- اگر شما دوره نجات غریق را گذرانده‌اید و یا اگر مصدوم بیهوش شده باشد، باید به طرف غریق شنا کرده و او را با خود به روی زمین حمل کنید.


- اگر مصدوم بیهوش است، وی را به گونه‌ای باید حمل کنید که پس از خروج بدن از آب، سر او پایین‌تر از سینه‌اش قرار گیرد.

 

- اگر مصدوم به دنبال شیرجه زدن غرق شده است، باید با فرض وجود شکستگی در ناحیه گردن، موقعیت سر و گردن را برای جلوگیری از حرکت آنها تثبیت نمایید.


- مغروق را در حالی که سر او پایین‌تر از بقیه قسمت‌های بدن است حمل کنید تا احتمال ورود آب طی استنشاق به ریه‌ها کاهش یابد.


- او را روی زیراندازی مثل قالی یا یک کت به صورت طاقباز بخوابانید. سپس راه‌های هوایی را باز کرده و تنفس وی را کنترل کنید و آماده انجام عملیات احیاء در صورت لزوم باشید (اگر مغروق تنفس ندارد، تنفس مصنوعی بدهید و اگر پس از تنفس مصنوعی در لمس نبض گردنی هیچ ضربانی لمس نشد، ماساژ قلبی را آغاز کنید).

عملیات احیا و تنفس مصنوعی را در صورتی که بلدید، انجام دهید. در غیر این صورت، از انجام آن خودداری نمایید.


- در صورت انجام احیاء آگاه باشید که اثرات سرما و نیز وجود آب درون ریه‌ها می‌توانند موجب مقاومت در برابر تنفس مصنوعی و ماساژ قلبی گردند و از این رو شاید شما مجبور باشید که عملیات احیاء را با سرعتی کمتر از معمول انجام دهید.


- فشاری روی شکم بیمار وارد نکنید، مگر در حالاتی که راه هوایی وی مسدود شده است و انجام تنفس مصنوعی موفقیت‌آمیز نبوده باشد.


- در شرایطی که مصدوم مدت طولانی در آب بماند و یا آنکه بدن خیس وی به طور طولانی مدت در معرض جریان باد قرار داشته باشد ممکن است دچار هیپوترمی (کاهش بیش از حد دمای بدن) شود. حتی‌الامکان از تماس باد با بدن مصدوم جلوگیری کنید. لباس‌های خیس او را خارج ساخته و او را با لباس‌های گرم بپوشانید. سپس در وضعیت ریکاوری قرار دهید. در صورتی که مصدوم هوشیاری خود را کامل بدست آورد مایعات گرم به وی بدهید.


- مصدوم را به بیمارستان بفرستید، حتی اگر به نظر می‌رسد که حال وی کاملا به حالت طبیعی برگشته است. در صورت نیاز، درخواست آمبولانس کنید.

 

هشدار
توصیه می‌شود وقتی که دریا بسیار مواج است، برای شنا وارد آب دریا نشوید.


اگر کسی در این جریان افتاد، باید بداند چگونه عمل کند. نخستین چیز، حفظ خونسردی و آرامش است، زیرا به محض اینکه کسی خود را ببازد و حالت شناوری اش را از دست بدهد، امکان غرق شدن بسیار زیاد می شود.


اگر شناگر بترسد و احساس کند که جریان آب او را به داخل دریا می‌برد و بخواهد دقیقا در خلاف جهت به طرف ساحل برگردد، این عمل خطرناک‌ترین حرکت است.


توصیه می‌شود اگر کسی در این جریان افتاد، سعی نکند بر خلاف جریان آب برگردد.


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 65
:: ارسال شده در: آرشیو کل , پزشکی ,

نویسنده
نویسنده : ali tavakkoli
تاریخ : [جمعه 13 شهريور 1394 ] [ 14:47]
تاریخ
 
استفاده نکردن از مواد شوینده قوی مانند وایتکس و جوهر نمک، هم نقش مهمی در پیشگیری از بروز حملات آسمی دارد
 

تشخیص آسم
تنگ شدن مجاری تنفسی و تنگی نفس که چند دقیقه، چند ساعت و حتی چند روز طول می‌کشد، می‌تواند نشان‌دهنده آسم باشد. البته به گفته دکتر خضری، تست آسم هم تشخیص زیادی به بیماری می‌کند. پس از تشخیص، درمان بر اساس دو گروه دارویی انجام می‌شود.


گروه اول باعث شل شدن عضلات دیواره راه‌های هوایی شده و برخی دیگر از التهاب مجاری هوایی جلوگیری می‌کنند، یا باعث کاهش التهاب می‌شوند.


از طرفی، بعضی داروها هر دو عملکرد را دارند. بنابراین پزشک بر اساس شدت و مقاومت بیماری، نوع دارو را مشخص خواهد کرد.

b12

 

بخور نخورهای آسمی‌
بررسی‌های زیادی نشان می‌دهد اگر بیماران مبتلا به آسم، مواد غذایی حاوی ویتامین ب12 به مقدار زیاد مصرف کنند تا حد زیادی از بروز حملات آسمی کم شده و یا شدت آن کاهش پیدا می‌کند.


بد نیست بدانید گوشت، شیر، فرآورده‌های لبنی، ماهی، تخم مرغ و غذاهای غنی شده با این ویتامین مثل غلات صبحانه و عصاره مخمر حاوی ویتامین ب12 است.


از طرفی از آنجا که بسیاری از افراد مبتلا به آسم، برای کنترل بیماری شان داروهای کورتونی مصرف می‌کنند، برای پیشگیری از اثرات جانبی این داروها، باید میزان نمک و چربی غذاها را کاهش دهند، چون کورتون باعث نگهداری نمک در بدن شده و چربی خون را بالا می‌برد.

 

راز تناسب اندام در بیماران آسمی
به گفته دکتر خضری، چاقی از جمله عواملی است که عملکرد ریه را تحت تاثیر قرار می‌دهد. بنابراین بیماران مبتلا به آسم که اضافه وزن دارند باید سعی کنند به تناسب اندام برسند تا قادر به کنترل بیماری باشند.


کاهش مصرف قند و شکر و مواد غذایی شیرین، مصرف غذاهای بخارپز و کبابی و کم چرب به جای انواع سرخ‌شده، مصرف وعده‌های غذایی متعدد اما کم‌حجم، افزایش فعالیت بدنی، مصرف شش تا هشت لیوان آب در روز، جایگزین کردن نان‌ تهیه شده از غلات سبوس دار به جای نان‌ سفید، مصرف ترکیبات ضدالتهابی و آنتی هیستامینی طبیعی مثل سیب، پیاز قرمز رنگ، انواع توت و گردو به بهبود علائم آسم کمک می‌کند.


در مقابل، بیماران باید از مصرف مواد غذایی آلرژی‌زا مثل بادام زمینی، سویا، تخم مرغ، بادمجان، گوجه‌فرنگی، میگو و خربزه خودداری کنند، چون ممکن است باعث بروز یا تشدید حملات آسمی‌شود.

 

دوری از آلرژن‌ها
کار در محیط‌هایی که تهویه مناسبی ندارند، موی حیوانات، گرده افشانی گیاهان در فصول بهار و پاییز، ابتلا به بیماری‌هایی مثل سرماخوردگی، آنفلوآنزا و سینوزیت عواملی است که باعث عود حملات آسمی‌ یا تشدید آنها می‌شود.


در عین حال، آلودگی هوا را هم نباید نادیده گرفت، زیرا آلودگی هوا نه‌تنها به تشدید علائم آسم می‌انجامد، بلکه می‌تواند باعث ایجاد حمله حاد آسم در این افراد شود.


حتی افرادی که دارای ریه سالم هستند، به علت این که ظرفیت تنفسی بالایی دارند و زمینه هیچ‌گونه بیماری ریوی ندارند، ممکن است در تماس مکرر با آلودگی هوا دچار بیماری‌های ریوی شوند.


بنابراین به همه افراد بویژه بیماران آسمی‌توصیه می‌شود، هنگام افزایش آلودگی هوا تا حد امکان از منزل خارج نشوند، ولی اگر مجبور به این کار شدند ، حتما از ماسک‌های تنفسی فیلتردار استفاده کنند.

 

اصول خودمراقبتی را جدی بگیرید
دکتر خضری با بیان این که یادگیری خودمراقبتی در افراد مبتلا به آسم ضروری است، می‌افزاید: سیگار کشیدن یا ترک آن، ورزش‌های بازتوانی ریوی شامل فیزیوتراپی ریه، مصرف داروها در ساعات و زمان مناسب و ویزیت منظم و دوره‌ای از سوی پزشک، از جمله فعالیت‌های خود مراقبتی در افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن ریوی است.


استفاده نکردن از مواد شوینده قوی (وایتکس و جوهر نمک) هم نقش مهمی در پیشگیری از بروز حملات آسمی دارد. 

از طرفی به بیماران توصیه می‌شود یک دستگاه پیک فلومتر (دستگاه اندازه‌‌گیری حداکثر جریان بازدمی) در خانه داشته باشند و به‌صورت روزانه حجم بازدمی‌ خود را اندازه‌گیری کنند تا در صورت کاهش حجم ریوی، به پزشک معالجشان مراجعه کنند.


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 36
:: ارسال شده در: آرشیو کل , پزشکی ,

نویسنده
نویسنده : ali tavakkoli
تاریخ : [جمعه 13 شهريور 1394 ] [ 14:46]
تاریخ

:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 91
:: ارسال شده در: آرشیو کل , پزشکی ,

نویسنده
نویسنده : ali tavakkoli
تاریخ : [جمعه 13 شهريور 1394 ] [ 14:46]
تاریخ

:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 70
:: ارسال شده در: آرشیو کل , پزشکی ,

نویسنده
نویسنده : ali tavakkoli
تاریخ : [جمعه 13 شهريور 1394 ] [ 14:45]
تاریخ

:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 31
:: ارسال شده در: آرشیو کل , پزشکی ,

نویسنده
نویسنده : ali tavakkoli
تاریخ : [جمعه 13 شهريور 1394 ] [ 14:45]
تاریخ

:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 34
:: ارسال شده در: آرشیو کل , پزشکی ,

نویسنده
نویسنده : ali tavakkoli
تاریخ : [جمعه 13 شهريور 1394 ] [ 14:43]
تاریخ

:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 24
:: ارسال شده در: آرشیو کل , پزشکی ,

نویسنده
نویسنده : ali tavakkoli
تاریخ : [جمعه 13 شهريور 1394 ] [ 14:43]
تاریخ
آخرین مطالب ارسالی
خبر فوری تاریخ : دوشنبه 30 آذر 1394
پست ویژه تاریخ : چهارشنبه 22 مهر 1394
دانلود رایگان کتاب نویفرت ۲۰۱۴ PDF دانلود رایگان کتاب نویفرت ۲۰۱۴ – کتاب نویفرت (Neufert) یکی از مراجع تاریخ : چهارشنبه 06 بهمن 1395
پست فوری تاریخ : چهارشنبه 06 بهمن 1395
چگونه از هک شدن سیستم جلوگیری کنیم؟ تاریخ : چهارشنبه 22 دی 1395
صفحات سایت
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
user
progress عضو شويد

نام کاربری :
رمز عبور :

progress فراموشی رمز عبور؟

progress عضویت سریع
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : *کد امنیتیبارگزاری مجدد
آمار مطالب آمار مطالب
کل مطالب کل مطالب : 930
کل نظرات کل نظرات : 4
آمار کاربران آمار کاربران
افراد آنلاین افراد آنلاین : 3
تعداد اعضا تعداد اعضا : 44

کاربران آنلاین کاربران آنلاین

آمار بازدید آمار بازدید
بازدید امروز بازدید امروز : 286
باردید دیروز باردید دیروز : 84
ورودی امروز گوگل ورودی امروز گوگل : 2
ورودی گوگل دیروز ورودی گوگل دیروز : 1
بازدید هفته بازدید هفته : 286
بازدید ماه بازدید ماه : 427
بازدید سال بازدید سال : 427
بازدید کلی بازدید کلی : 427

اطلاعات شما اطلاعات شما
آِ ی پیآِ ی پی : 54.166.233.99
مرورگر مرورگر :
سیستم عامل سیستم عامل :
RSS

Powered By
Rozblog.Com
Translate : RojPix.ir